:: دوره 7، شماره 1 - ( 6-1397 ) ::
جلد 7 شماره 1 صفحات 21-44 برگشت به فهرست نسخه ها
جستجو روی داده‌های رمزگذاری‌شده: قابلیت‌ها و چالش‌ها
انیسه نجفی، مجید بیات، حمید حاج سید جوادی
دانشگاه شاهد
چکیده:   (1336 مشاهده)
رشد تولید داده، ظرفیت‌ها و نیازمندی‌هایی را در جهان به همراه دارد. از یک سو، نگهداری داده‌های تولید ­شده، امکان به­کارگیری مجدد و تحلیل روی داده‌ها را فراهم می‌کند که منجر به تولید علم داده می‌شود؛ از سوی دیگر، حجم زیاد داده‌ها، نیازمند فضای ذخیره‌سازی و امکان جستجو برای بهره برداری از آن‌ها است. محاسبات ابری، یک مدل فناورانه و عملیاتی است که محدودیت‌های ذخیره‌سازی و محاسباتی را در نگهداری و بهره برداری از داده‌ها مرتفع می‌کند. همین­طور رمزگذاری جستجوپذیر به­عنوان یک روش پرکاربرد مبتنی بر محاسبات ابری، علاوه­بر حفظ امنیت داده‌ها، امکان جستجو روی آن‌ها را فراهم می‌کند. در این مقاله، روش‌های رمزگذاری جستجوپذیر، همراه با محدودیت‌ها و قابلیت‌های هر یک از آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.  در پایان، توضیحاتی درباره چگونگی به­کارگیری  رمزگذاری جستجوپذیر در داده‌های پزشکی ارائه می‌شود.
واژه‌های کلیدی: رمزگذاری جستجوپذیر متقارن، رمزگذاری کلید عمومی با جستجوی کلیدواژه، محاسبات ابری، ذخیره‌سازی ابری، پرونده الکترونیک سلامت
متن کامل [PDF 8870 kb]   (282 دریافت)    
نوع مطالعه: علمی ترویجی (مروری) | موضوع مقاله: رمز و امنیت اطلاعات
دریافت: 1397/7/28 | پذیرش: 1397/11/7 | انتشار: 1397/12/15


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 7، شماره 1 - ( 6-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها