:: دوره 9، شماره 1 - ( 6-1399 ) ::
جلد 9 شماره 1 صفحات 51-62 برگشت به فهرست نسخه ها
امنیت ساختارهای اسفنجی
اکرم خالصی، محمد علی ارومیه چی ها
پژوهشگاه توسعه فناوری‌های پیشرفته
چکیده:   (718 مشاهده)
ساختار اسفنجی، ساختاری پرکاربرد در طراحی الگوریتم­های رمزنگاری است که طراحی الگوریتم را به طراحی یک جایگشت یا تبدیل شبه‌تصادفی کاهش می­دهد. گسترش الگوریتم­های مبتنی بر ساختار اسفنجی و انتخاب طرح­های مبتنی بر این ساختار در مسابقات SHA3 و CAESAR ضرورت بررسی امنیت آن را در برابر انواع حملات افزایش می­دهد. در این نوشتار با محوریت امنیت ساختارهای اسفنجی، به مطالعه روش­های تحلیل عام روی این ساختار می‌پردازیم و پیچیدگی آنها را بررسی می‌کنیم. در‌نظر‌گرفتن پیچیدگی­های معرفی‌شده برای حملات عام در انتخاب پارامترهای ساختار اسفنجی در زمان طراحی الگوریتم، برای رسیدن به یک سطح امنیتی مشخص، ضروری بوده و به همین سبب مقاله حاضر هم از حیث طراحی الگوریتم­های مبتنی بر اسفنج و هم از دید تحلیل این الگوریتم­ها حائز اهمیت است. پیشنهاد می‌شود مقاله "ساختار اسفنجی؛ معرفی و کاربردها" را که در همین نشریه به چاپ رسیده است قبل از مطالعه این مقاله بررسی و مرور شود.
واژه‌های کلیدی: ساختار اسفنج، الگوریتمهای مبتنی بر اسفنج، برخورد، پیش تصویر، پیش تصویر دوم، بازیابی حالت داخلی، انقیاد خروجی
متن کامل [PDF 1194 kb]   (600 دریافت)    
نوع مطالعه: علمی ترویجی (مروری) | موضوع مقاله: رمز و امنیت اطلاعات
دریافت: 1399/1/31 | پذیرش: 1400/1/15 | انتشار: 1400/2/20


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 1 - ( 6-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها